Безлюдова О.Д.
Тема: Мой любимый праздник . My favourite holiday
Цель: планируется, что к концу урока учащиеся смогут рассказать о своём любимом празднике путем активизирования ранее изученных лексических единиц по теме «Праздники», выполнения различных лексико-грамматических заданий
Задачи: через организацию работы учащихся с материалом урока создать условия для:
-воспитания уважения к традициям и культуре страны изучаемого языка;
-развития коммуникативных навыков ;
-развития памяти, умения обобщать изученный материал, осуществлять самоконтроль;
-активизирования творческой деятельности учащихся
Тип урока: урок обобщения и систематизации полученных знаний, умений, навыков.
Оборудование : презентация ,ноутбук, проектор с экраном, задания на листах , оценочный лист, тренажёр для глаз
Ход урока.
I. Организационный этап
2 минуты.
Приветствие учителя, краткое сообщение цели и задачи урока.
Good morning, students! Sit down, please. Are you ready? Let’s begin our lesson. Who is on duty today? Who is absent? What date is it today? What day of the week is it today? What’s the weather like today?
Учащиеся отвечают на вопросы
II. Этап актуализации субъектного опыта учащихся
1 мин.
Children! Soon we are going to celebrate Christmas and New Year. They are great holidays. People all over the world celebrate them.
Do you like holidays? Do you celebrate them in your families?
Учащиеся отвечают.
Ok . Today we are going to speak about holidays. The theme of our lesson is “My favourite holiday”. You prepared the dialogues about your favourite holidays at home. And today at the lesson we shall listen to your dialogues, then we’ll remember different holidays, our active vocabulary, read the text and do some tasks. At the end of the lesson you are to speak about your favourite holidays.
Ребята! Скоро мы будем праздновать Рождество и Новый год. Это большие праздники. Люди во всём мире отмечают их.
A вы любите праздники? Вы отмечаете их в ваших семьях?
Хорошо .Сегодня мы будем говорить с вами о праздниках. Тема нашего урока «Мой любимый праздник». Вы подготовили дома диалоги о своих любимых праздниках. Сегодня на уроке мы послушаем ваши диалоги, затем мы вспомним названия различных праздников, наши активные слова, прочтем текст, выполним несколько упражнений. В конце урока вы должны будете рассказать по плану о своем любимом празднике.
III. Фонетическая зарядка .1 мин.
Look at the screen, you can see the names of the months from our lesson and I want you to say them after me. Be attentive in your pronunciation, please.
Посмотрите на экран, вы видите названия месяцев из нашего урока и я хочу, чтобы вы повторили их за мной. Будьте внимательны со своим произношением,пожалуйста.
January [ 'dʒænju(ə)ri ] |
February [ 'febru(ə)ri ] |
March [ mɑ:tʃ ] |
April [ 'eiprəl ] |
May [ mei ] |
June [ dʒu:n ] |
July [ dʒu'lai ] |
August [ ɔ:'g ə st ] |
September [ sep'tembə ] |
October [ ɔk'təubə ] |
November [ nəu'vembə ] |
December [ di'sembə ] |
You’ve got mark cards for the lesson. You’ll put the number of points for your tasks. At the end of the lesson we’ll count your points and put you marks for the lesson.
Ребята, перед вами оценочные листы, куда вам необходимо будет выставлять балл после выполнения заданий. В конце урока мы суммируем их и выставим общий балл за урок.
Mark card for the lesson My favourite holiday Task 1. You have to choose the right date to the holiday. 2points(0,2 х10) Task2. You have to answer the questions. 2 points(0,4 х5) Task3. You have to read and complete the text. Write the verbs from the box in the past. 3,5 points(0,5х7) Task 4. Speak about your favourite holiday. 2,5 points(0,5x5) TOTAL: 10 POINTS
|
IV. Этап проверки домашнего задания
8мин.
Dear students, your home task for today was to prepare dialogues about your favourite holidays. Look at the screen, you can see the questions, which you used for your dialogues. Now let’s begin to show them. Please, go to the blackboard. (Учащиеся выходят к доске со своими диалогами, которые они приготовили дома .Вопросы на слайде)
1.Do you like celebrating holidays?
2.What holiday is your favourite?
3.When and where do you celebrate it?
4.What do you usually do on this day?
5.Do you like giving presents or getting them?
V.Этап обобщения и систематизации знаний. 2мин.
Children, let’s remember what holidays do we celebrate in Belarus and in Great Britain.Ребята! давайте вспомним,какие праздники мы отмечаем в Беларуси и Великобритании.( Учащиеся называют праздники). Look at the screen and check your answers.посмотрите на экран и проверьте себя.
Фронтальная работа
Holidays:
Christmas
New Year’s Day
St .Valentine’s Day
April Fool’s Day
Easter
Independence Day
Halloween
Victory Day
The Queen’s Official Birthday
Mother’s Day
Task1.3мин.
Good, you know the names of the holidays. But do you remember on what days we celebrate these holidays?
Now we are going to make the following. I’ll give you cards with a small test. You have to choose the right date to the holiday. When you finish doing the test, change your cards with your partners’ cards and check it. The keys are on the screen
Хорошо , вы знаете названия праздников. А знаете ли вы, в какие дни мы их отмечаем?
Учитель раздает тест на карточках (соотнести праздник и его дату). На экране тест дублируется. Затем учащиеся меняются своим тестом с соседом по парте и проверяют работы. На экране даются ключи.
Holidays |
Dates |
1. New Year’s Day 2. St. Valentine’s Day 3. April Fool’s Day 4. Easter 5. Independence Day 6. The Queen’s Official Birthday 7. Halloween 8. Thanksgiving Day 9. Christmas 10. Mother’s Day |
a. January 1st b. February 14th c. late March or early April d. April 1st e. December 25th andJanuary 7th f. July 3rd g. October 31st h. November, forth Thursday i. April 21st j. October 14th |
Keys: 1-a, 2-b, 3-d, 4-c, 5-f, 6-i, 7-g, 8-h, 9-e, 10-j
Count your points. Put your number of points in the mark card. Count your points. Put your number of points in the mark card. Посчитайте ваши баллы. Выставьте балл в оценочный лист
So, children, you know the names of the holidays and their dates. Now I want to see, do you know anything else about these holidays.
Итак, ребята. Вы знаете названия праздников и их даты. Сейчас я хочу узнать, знаете ли вы еще что-нибудь об этих праздниках.
Task2. You have to answer the questions. 3мин.
Questions :
1. What is a popular present for St. Valentine’s Day?
2. What is the traditional Christmas dinner in Great Britain?
3. Is Easter a religious or a public holiday?
4. When do the people put the pumpkins with candles in their windows?
5. When do people celebrate holiday at night?
Check yourselves. The keys are on the screen:
1. Greeting cards; 2. Roast turkey, potatoes and carrots, Christmas cake and Christmas pudding; 3. Easter is a religious holiday; 4. On Halloween; 5. On New Year’s Day
Count your points. Put your number of points in the mark card. Посчитайте ваши баллы. Выставьте балл в оценочный лист
Now let’s have a rest. Физкультминутка для глаз. 2мин.
Very well! I see, that you know a lot about holidays. But I want to know how you celebrate these holidays. What can we do on these days?
Очень хорошо. Я вижу, что вы знаете много о праздниках. Но я хочу узнать, как вы отмечаете эти праздники. Что вы можете делать в эти дни?
Let’s do the next task. I hope it will help you to answer the questions.
Давайте выполним следующее задание. Я надеюсь, оно вам поможет ответить на вопросы.
Task 3. 7мин.
You have to read and complete the text. Write the verbs from the box in the past.
Sing, put, find, hang, go, be, come |
Yesterday was Christmas Eve, the 24th of December. It … a nice day. At first my friends and I … carols in the streets. Then in the evening I … Christmas stockings over the fireplace and … to bed. At night Santa Claus …. He … presents into the stocking. In the morning I … cool roller skates in the stocking.
Check yourselves.Проверьте себя.
Yesterday was Christmas Eve, the 24th of December. It was a nice day. At first my friends and I sang carols in the streets. Then in the evening I hung Christmas stockings over the fireplace and went to bed. At night Santa Claus came. He put presents into the stocking. In the morning I found cool roller skates in the stocking.
Count your points. Put your number of points in the mark card. Посчитайте ваши баллы. Выставьте балл в оценочный лист
Now let’s answer the questions. How do we celebrate holidays? What can we do on these days?
Итак, давайте ответим на вопросы. Как мы отмечаем праздники? Что мы можем делать в эти дни?
Фронтальная работа
Учащиеся называют виды занятий.
Look at the screen and check your answers. Let’s read. One by one. Посмотрите на экран и проверьте свои ответы. Давайте прочтем. Ребята читают по очереди.
Invite friends and relatives
Send cards
Play jokes on friends
Paint eggs
Watch a parade
Decorate the streets with balloons and flags
Decorate the house
Watch fireworks
Decorate the Christmas tree
Get presents
Cook tasty food
Give presents
Light candles
Buy ornaments, tinsel and toys
Write a letter to Santa Claus
Hang stockings
V I. Этап закрепления знаний и способов деятельности
Task4. 11 min
Well today the whole lesson we are speaking about holidays. We remembered all the material we’ve learnt with you earlier. Now I want you to think 1 minute , go to the blackboard and tell us about your favourite holidays. Look at the screen. You’ve got a plan here.
Итак, сегодня на уроке мы говорили о праздниках. Мы вспомнили весь материал, который изучили с вами. Сейчас я хочу, чтобы вы подумали минутку, вышли к доске и рассказал о своем любимом празднике . Посмотрите на экран. Здесь план для вашего рассказа
My favourite holiday.
My favourite holiday is…
We celebrate it …
We always… , … and … .
We usually … on this day.
Last time we …
It was great!
The number of points for this task is 2,5 .
Учащиеся выходят и рассказывают свои мини-сообщения
VII. Этап подведения итогов.2min
Very well. Please tell me. After our today’s lesson can you name the holidays, their dates, different activities during the holidays? Have you got any questions today?
Please, count all your points for the lesson and put your total points in your mark card.
VIII. Этап рефлексии.2min
Children! Look at the blackboard. I’ ve got a flower here. And I’ ve got flower petals of different colors on the table . Choose the color you like best and fix it to the flower. The color of the petals reflects your mood today.
Ребята! Посмотрите на доску. На доске находится стебелек цветка, у меня на столе–разноцветные лепестки. Возьмите каждый по лепестку того цвета, который отражает ваше сегодняшнее настроение и прикрепите его к стебельку.
I like your work today! Thank you very much. Good-bye.