contrast version

План урока в 7 классе

Тема урока: True friendship

Цель урока: готовность учащихся к монологическим высказываниям о настоящих друзьях и дружбе

Задачи: образовательные: - создать условия для отработки навыков и умений в восприятии речи на слух

- создать условия для монологических высказываний учащихся

развивающие: - создать условия для коммуникативных умений и навыков по теме

- сформирования навыки самостоятельной и парной работы

-обеспечения коммуникативного и эмоционального развития учащихся посредством овладения способами формирования и формулирования мысли на иностранном языке

воспитательные: - создать условия для развития памяти, внимания и мышления у учащихся

- способствовать формированию стремления иметь настоящих друзей

Технология: урок с использованием ИКТ (работа с видеофрагментом)

Ход урока

Этапы урока

Задачи этапа

Содержание

Время

1.Организационный этап

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Целеполагание.

 

 

Речевая зарядка

Психологически подготовить учащихся к работе на уроке. Обеспечить нормальную внешнюю обстановку для работы на уроке.

 

 

 

 

Создать атмосферу иноязычного общения. Пробудить интерес учеников к изучаемой теме.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Good morning, boys and girls! I`m glad to see you. How are you?

 

 

Let`s start our lesson. Look at the pictures. What do you see? Friends. Are they happy?

And the theme of our lesson is True friendship.

You know that friendship is a very important thing in people`s lives. It`s so nice to have true friends.

At the lesson we are going to speak about friends and friendship.

 

Look at the blackboard. Let`s read the poem.

Friends are people who share

Friends are people who care

They try to understand

They give a helping hand

 

Answer my questions:

Do you agree with this poem? Do you have a true friend? Do you have a lot in common? What do you share with your friend? Is your best friend always there for you when you are in trouble?

3 мин

2. Этап актуализации субъектного опыта учащихся

Обеспечить мотивацию учеников. Актуализировать субъектный опыт учащихся.

 

 

 

 

Children, today we are going to speak about true friends and friendship. So, what will we do today?

At the lesson we have to

1.Do the exercises

2.Watch video about friends and friendship and discuss it.

3.Be ready to speak about true friendship

1 мин

3.Этап повторения активных лексических единиц

Совершенствование навыков произношения звуков. Закрепление и создание условий для отработки навыков говорения на основе изученного материала. Ориентирует на достижение основных практических целей урока.

But first of all let`s revise our active vocabulary

 

1)Guess the word

Smb who is lazy and lies a lot on the sofa (coach potato)

Smb who chats a lot (talkative)

Smb who likes to work and to gain result (hard-working)

Smb who helps people( kind-hearted)

Smb who always tells the truth(honest)

Smb who isn’t light-minded and funny(serious)

Smb who doesn’t like to communicate a lot (shy)

Smb who wants to know a lot of things(nosy)

2) Fill in the gaps

1.         My neighbour Peter is my b…friend, we have a lot in c…, we g… on really well and we always find many enjoyable things to do together.

2.         In my opinion a real friend is a person who is always th… for you when you are upset, who never c…you names and who s…your joys and sorrows.

3.         My best friend Kate is a very h…-… and s… girl. She is a top pupil in the class but unfortunately she doesn’t get … … with her classmates as they often tease her and call her n… .

4.         Only an h… person can be a real friend with whom you can s… secrets.

5.         Sometimes we f… out with my friends but we never c… each other names.

6.         Jack doesn’t have a lot of friends. It’s difficult for him to communicate with people as he is s… and lazy. He can spend the whole day lying on the sofa and watching TV, he is a real c… p… .

3)You know that sometimes people have no true friends, but false friends. Let`s tick the correct statements about true and false friends.

         True friends         False friends

 

-have a lot in common   -share joys and sorrows

-fall out with you           - is there for you

-let you down                 - call names

-get on well with             - makes fun of you

- share secrets                 -gives useful advice

-listen to you carefully   - is jealous of you

-help you                        - find time for you

8 мин

4.Этап закрепления новых знаний и способов деятельности.

Обеспечить усвоение учащимися знаний и способов деятельности на уровне их применения в разнообразных ситуациях.

Video

Работа над видеофрагментом “What`s a real friend?” https://www.youtube.com/watch?time_continue=7&v=J5IRfU2CDSk&feature=emb_logo

1)Предтекстовый этап

1.What about will we watch? What are your predictions?

2.Is it important to have real friends? Why?

2)Текстовый этап

Watch this video and answer the question:

-          What`s a real friend?

6 мин

5.Этап физкультминутки

Снятие усталости, зрительного утомления учащихся.

Now let`s have a rest. Repeat after me:

Look left, look right

Look at the ceiling, look at the floor,

Look at your nose, look at the blackboard

Close your eyes, wink and smile

1 мин

 

 

  1. 3)Послетекстовый этап

1.Fill in the gaps (work in pairs)

1.A real friend is someone who brings out _____in you (the best)

2.Look for a friend you_________(trust)

3.One good friend is better than a hundred ______(fake)

4.Real friends need to have good ________(standarts)

5.Watch out for ___________(toxic friends)

6.True friends ___________(sharpen) each other

just as iron.

7.__________ is one of the best gifts you can give a friend (listening)

8.You need to work to make ______(friendship)

9.To keep an eye not just on yourself but to take __________ in others (an interest)

2.Answer the questions

1.Who`s a real friend?

2.Who`s a false friend?

3.How can we find a true friend?

 

Speaking

End the sentences and tell me what`s true friendship for you?

-          A good friend is…..

-          I`m a good friend because ….

-          True friendship means….

 

12 мин

10 мин

6.Этап рефлексии

Инициировать рефлексию учащихся по поводу своей деятельности, эмоционального состояния, взаимодействия с учителем и учащимися на уроке.

Now, let`s see whether we`ve reached the aims of our lesson. What have we done at the lesson?

Finish my sentence “Now I can….”

2 мин

7. Заключительный этап. Этап информации о домашнем задании.

Подведение итогов урока. Дать оценку работы класса и отдельных учащихся.

I`m satisfied with your work at the lesson today.

Your task will be to write down «My true friend».

2 мин