contrast version

 Игнатенко Е.Н.

План урока в 10 «А» классе

Тема урока: Famous people: a story of success

Цель урока: готовность учащихся к монологическим высказываниям по теме

Задачи: создать условия для

- развития коммуникативных умений и навыков по теме, совершенствования навыков аудирования

- формирования навыков самостоятельной и парной работы, готовности к общению в разных ситуациях

- обеспечения коммуникативного и эмоционального развития учащихся посредством овладения способами формирования и формулирования мысли на иностранном языке

- развитие познавательных интересов учащихся на основе страноведческого материала: знаменитые британцы и белорусы
- воспитание чувства гордости за достижения великих людей Беларуси и  чувства уважения к культуре и народу страны изучаемого языка.

 

Презентация

Звуковой файл Unit 7 Lesson 6 Ex.2.wma

Ход урока

Этапы урока

Задачи этапа

Содержание

Время

  1. 1.Организационный этап.

 

 

 

 

 

      

Обеспечить нормальную внешнюю обстановку для работы на уроке. Психологически подготовить учащихся к общению.

 

Создать атмосферу иноязычного общения. Пробудить интерес учеников к изучаемой теме.

Good morning, boys and girls. Sit down, please.                                                                           How are you today? I hope you are fine.

 

 

 

 

Let’s start our lesson. The theme of our lesson today is Famous people: a story of success

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 мин.

  1. 2.Этап актуализации субъектного опыта учащихся

 

 

 

 

 

 

 

Обеспечить мотивацию учеников. Актуализировать субъектный опыт учащихся.

Children, today we are going to

1.review the names of great people of Great Britain and what they are famous for

2. speak about famous people of Belarus

3. listen to the stories about famous Americans and be ready to speak about them

4. be ready to explain the famous quotations

 

 

On the blackboard you see the quotations of famous people. Let’s read them and try to translate.

 

      

 

2 мин.

 

       3. Речевая зарядка

 

 

 

 

 

 

Создать атмосферу иноязычного общения. Пробудить интерес учеников к изучаемой теме.

 

-Let’s watch a short video.

-What country are all these people from?

 

-I want you to remember some outstanding English people and tell me what they are famous for:

1. Do you know the name of this person?

(W. Shakespeare)

2. What was this man? (Charlie Chaplin)

3. What is the name of this man? What theory did he develop? (Charles Darwin)

4. What books did this man write? (Arthur Conan Doyle)

5. What is the name of this man? (John Lennon)

6. What was this man? (Captain James Cook)

7. What is the name of this man? (Winston Churchill)

8. Who is this man? What did he discover?

(Isaac Newton)

9. Do you know the name of this man?

What did he discover? (Alexander Fleming)

10. What is the name of this well-known sportsman? (David Beckham)

11. Who is this woman? (J.K. Rowling)

 

 

 

 

 

 

 

7 мин.

  1. 3.Этап проверки домашнего задания

Установить правильность, полноту и осознанность выполнения домашнего задания всеми учащимися.

T: I see you know a lot of famous people and what they are famous for, what they discovered and what they were.

   But our country gave birth to many famous Belarusians whose names are known all over the world.

This year you’ve got acquainted with such prominent Belarusian artists as Mark Chagall, outstanding Belarusian physicist and philosopher Borys Kit.

You’ve read about notable Bel. Physicist and academic Zhores Alferov.

Your home task was to prepare short reports about outstanding Bel. People:

-          Bel. enlighteners

-          Famous writers and poets

-          Notable artists and composers

-          Prominent sportsmen and cosmonauts

 

 

 

 

 

 

 

10 мин.

  1. 4.Этап закрепления новых знаний и способов деятельности.

Обеспечить усвоение учащимися знаний и способов деятельности на уровне их применения в разнообразных ситуациях.

 

Listening

1Предтекстовый этап

 

1).Can you name Americans that are famous for their achievements in science and culture?

Now we are going to listen to the stories about famous Americans, that before to achieve success failed many times. And in spite of all their failures they managed to become successful and famous.

 

You see their names on the blackboard.

(Henry Ford, Thomas Edison, Bill Gates, Stephen King, Walt Disney, Abraham Lincoln)

 

2). But first let’s read some words that can be unknown for you.

Page 196 ex. 3a

 

  1. 2Текстовый этап

 

a)Listen to stories about famous Americans and write down the names you hear.

 

What names did you write down?

 

b) Listen once again and complete the chart.

 

  1. 3Послетекстовый этап

 

Be ready to speak about these people. You can exchange your information with each other.

 

 

 

15 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. 5.Этап рефлексии

Инициировать рефлексию учащихся по поводу своего эмоционального состояния, своей деятельности, взаимодействия с учителем и одноклассниками.

Now, children, let’s see whether we have reached the aims of our lesson.

 

Look at our     quotations. Which of them do you prefer or agree. How can you explain them.

 

-If your attempts fail, do you feel like giving up the whole idea?

-If you are broke, how can you bring a new idea to life?

-Why do some people achieve success and others don’t?

 

    

 

 

 

 

3 мин.

  1. 6.Заключительный этап, этап информации о домашнем задании

Подведение итогов урока. Дать качественную оценку работы класса и отдельных учащихся. Обеспечить понимание учащимися цели, содержания и способов выполнения домашнего задания.

Children, I’m satisfied with your work at the lesson today.

 

Your task will be page 202 ex. 6

 

2 мин.